Antetn GrandPrixNova 2022

News

Archive : 2022 | 2021 | 2020 |

SCHEDULE - Grand Prix Nova 2022

Grand Prix Nova - catalogue

June 14th

Auditions @ The “I. L. Caragiale” National Theatre of Bucharest, The Small Hall

09.00 Burning | Czech Republic | Czech Radio | drama category
10.00 Forever a Room | Germany | Hessischer Rundfunk Frankfurt/Johannes S. Sistermanns | short forms category
10.10 What can you see? | Austria | ORF | drama category

12.00 OPENING OF THE 10th GRAND PRIX NOVA FESTIVAL

14.30 Like a dog without a bone | Switzerland | RSI | binaural category
15.30 Travelling Vintage Distiller | France | Benoit Bories&RTS | binaural category

16.30 Discussion about presented broadcasts and vote

June 15th

Auditions @ The “I. L. Caragiale” National Theatre of Bucharest, The Small Hall

09.00 Let me tell you | Poland | Polish Radio Theater | drama category
09.45 Goya Letters | Spain | Chuse Fernandez | short forms category
10.00 The Godcast | France | Arte Radio | drama category
10.20 Game Lover | France | Arte Radio | drama category
11.00 The Inner Courtyard | Slovakia | RTVS | drama category
11.55 Apple From the Apple Tree | Romania | Semi Silent | short forms category
12.05 Animal Farm | Italy/Germany | Deutschlandradio Kultur | short forms category
12.15 Marconi&Me | Ireland | Zoë Comyns & RTÉ Drama On One| drama category

13.00 break

14.30 Uneasy part 1&2 | Czech Republic | Czech Radio | binaural category
15.10 Of Mud And Steel - Beware The Angry Deer | Belgium | Le Collectif Wow! | binaural category
15.55 Bunker | Belgium | Radio Panik | binaural category
16.30 Discussion about presented broadcasts and vote

June 16th

Auditions @ The “I. L. Caragiale” National Theatre of Bucharest, The Small Hall

09.00 Night falls without warning | France | MA scene nationale du Pays de Montbéliard | drama category
10.00 Hitchhiker - Mystery | Czech Republic | Czech Radio | short forms category
10.10 Hitchhiker - Thriller | Czech Republic | Czech Radio | short forms category
10.20 Pig Boy | Switzerland | NDR/SFR | drama category
11.30 Behind the Mirror | Spain | Resonar Producionnes | short forms category
11.50 Conservation Conversation | Romania | Semi Silent | drama category
12.20 Origins| Romania | Ana Teodora Popa | short forms category

13.00 break

14.30 In the Middle of IT | Switzerland | SRF | binaural category
15.25 Hierro| Spain | Pablo Sanz | binaural category
15.50 Gomera| Spain | Pablo Sanz | binaural category
16.30 Discussion about presented broadcasts and vote

June 17th

Auditions @ The “I. L. Caragiale” National Theatre of Bucharest, The Small Hall

09.00 Solaris | Romania | Radio Romania | drama category
10.10 The Labyrinth | Lithuania | Lithuanian national drama theater | drama category
11.10 PR (How to deal with the Customers) | Romania | Radio Romania | short forms category
11.30 Xerxes | Germany | Hessischer Rundfunk | drama category
12.30 WORKSHOP | Reto Ott | “My 20 Years of Radio Festivals”

13.00 break

14.30 Survival for Fourth Graders | Serbia | RTV Vojvodina | binaural category
14.30 The 60’s | Romania | Radio Romania | binaural category
15.00 Heaven of the Earth | Iran | IRIB | binaural category

16.30 Discussion about presented broadcasts and vote

June 18th

Workshop @ The “I. L. Caragiale” National Theatre of Bucharest, The Small Hall

10.00 WORKSHOP | Andreas Jungwirth | “New Home” - Stories of generations of immigrants from the radio drama Langholzfeld by Andreas Jungwirt, produced by Radio Romania

12.00 AWARDS CEREMONY @ The “I. L. Caragiale” National Theatre of Bucharest, The Tapestry Foyer